Raun Kaufman
„Autyzm przełom w podejściu. Program Son Rise, który pomógł rodzinom na całym świecie”
Tytuł jak najbardziej zgadza się z zawartością. Jeśli wierzysz w siłę miłości, ta książka jest dla Ciebie napisana, by Ci pomóc odzyskać dziecko i pomagać mu każdego dnia.
Kate Wilde
„Logistyka autyzmu. Przewodnik dla rodziców, którzy zmagają się z kładzeniem dziecka spać, treningiem toaletowym, napadami złości, biciem i innymi wyzwaniami dnia codziennego”
Tytuł wszystko tłumaczy i pokrywa się z treścią.
Judith Bluestone
“Materia Autyzmu”
Lektura poruszyła mną do głębi. To przedziwna jakby autobiografia /poradnik kobiety, która od dziecka zmagała się z zaburzeniami układu nerwowego, heroicznie pokonała swoje ułomności i zaczęła pomagać innym. Otrzymywała co jakiś czas inną diagnozę, wymykała się kolejnym teoriom naukowym. Otoczona życzliwością i wsparciem opracowała HANDLE. Dzięki niej zrozumiałam, że zachowania mojej córki nie są wyrazem jej dziwactwa i izolacji. Moje dziecko od samego początku walczy o siebie, robi co może, by usprawnić swój układ nerwowy. Zrobiło mi się wstyd, że wyrażałam swoje niezadowolenie z jej upodobań do skarpet, rękawiczek, butów. Ona nie odbiera swojego ciała jak neurotypowe dziecko. Zapewniam, że doświadczycie zaskoczenia i nabierzecie szacunku do osób ze spektrum. Polecam „Materię autyzmu” każdemu i wszędzie. Wszyscy mamy swoje upodobania, dziwactwa, preferencje, ja np. nie toleruję rajstop, czuję się w nich fatalnie, teraz już wiem dlaczego. Po lekturze tej książki nastąpił we mnie przełom w myśleniu i organizowaniu dnia córce. Nie pamiętam już ile razy sięgałam do tej książki. Zaczęłam stosować banalnie proste ćwiczenia, które naprawdę przynoszą poprawę samopoczucia i usprawniają ciało. Książkę tłumaczyła, a jakżeby inaczej, Maria Dąbrowska-Jędral. Czuję ogromną wdzięczność, że ta książka jest dostępna w języku polskim. Do kupienia na stronie: https://rozwiazacautyzm.pl/
Steven E. Gutstein,
Księga RDI - wytyczanie nowych ścieżek w autyzmie, zespole Aspergera i PDD z Programem Rozwoju Relacji
Na całym świecie przybywa rodzin i terapeutów, którzy doceniają program relacji. W terapii chodzi o to, by zaburzony człowiek mógł sensownie funkcjonować w rodzinie i w środowisku, żeby miał szansę doświadczyć szczęścia w relacji z drugim człowiekiem, a jego opiekunowie wiedzieli, jak pomagać mu przekraczać zaburzenia układu nerwowego. Autor, korzystając z już istniejącej wiedzy na temat rozwoju człowieka, a więc i układu nerwowego, stawia tezę, że określając na jakim etapie doszło do zaburzeń i wspierając dziecko w nabyciu ‘”zagubionych” sprawności, dajemy mu szansę na lepsze funkcjonowanie. „Niepowodzenie rozwojowe” można przezwyciężyć. Warto poczytać o dynamicznych (neurotypowych) i statycznych (autystycznych) mózgach. Książka powinna być w każdej rodzinie, w której żyje człowiek ze spektrum, przetłumaczyła Maria Dąbrowska Jędral. Do kupienia na stronie: https://rozwiazacautyzm.pl/
Temple Grandin
Ja widzę to tak. Osobiste spojrzenie na autyzm i zespół Aspergera
Przeczytaj, żeby zobaczyć inny punkt widzenia. Jestem głęboko zaskoczona, że można myśleć obrazami i dalej nie ogarniam tematu, mimo że często się nad tym zastanawiam. Jestem zaskoczona trafnością i głębią myśli tej kobiety, którą kiedyś wyprowadziła na prostą matka. Sama, bez naukowych podstaw, kierując się intuicją, stworzyła warunki rozwoju córce.
Pomyśl, to były lata po II wojnie światowej, rodzina średniozamożna i matka nie usłyszała behawioralnej bredni, nie usłyszała, że nic się nie da zrobić, bo z autyzmu nie ma wyjścia, jeszcze nauka nie zdążyła zablokować na starcie wiary matki. Jestem utwierdzona w przekonaniu, że tylko rodzic może znaleźć drogę do swojego dziecka i na nowo „urodzić” go.